You are here::
 
 

Korgun'un Tarihi

e-Posta Yazdır PDF

Milattan önce üçüncü yüzyıldan itibaren Korgun'un da içinde bulunduğu bölge Hititlerin yerleşim alanı içinde kalmıştır. M.Ö. 64'te Romalılar bölgeye egemen olmuşlar ve bu durum on birinci yüzyıla kadar sürmüştür. Bugün, ilçe toprakları üzerinde Alpsarı ve Ildızım Köyleri yakınlarında Romalılar döneminden kalma mezarlık alanlarına rastlanmaktadır.

1071 yılında Büyük Selçuklu Hükümdarı Alparslan'ın Malazgirt zaferinin ardından ilçe topraklarının da içinde bulunduğu bölge Türklerin egemenliği altına girmiştir. Yıldırım Beyazıt döneminde Osmanlı Devleti'nin egemenliği altına giren bölgenin, daha önce 1309 yılından itibaren de Çandaroğulları ve İsfendiyaroğulları Beyliği'nin toprağı olduğu bilinmektedir.

Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı sırasında bölge insanı birçok kahramanlık örnekleri göstermiştir. 1925 yılında Şapka İnkılâbı sırasında Mustafa Kemal Atatürk, Korgun'dan Kastamonu'ya geçmiştir.

Korgun adını iki hecenin birleşmesiyle oluşturur.Romalılar döneminde Selçuklu beylerinden süleyman beyi uç beyi olarak Romalıları takip ve kontrole ailesiyle birlikte gönderir.uç beyi süleyman bey korgun yakınlarına geldiğinde birden kış bastırır.o bölgeden kesilen çamlarla yakılan ateş romalılarca kilometrelerce uzaktan görülür.kalabalık bir Türk birliğinin geldiğini sanan romalılar ılgaz bölğesini terk ederler.bıraktıkları gözcü sürekli raporunda ateşin yandığını bahara kadar bildirir.ve süleyman beyin konakladıgı yerin adı Ateşin, KOR'UN KALDIĞI YER,DURDUĞU YER Anlamına gelen KORGUN Olarak anılmaya başlar.